Miesięczne archiwum: Sierpień 2015

Podatność na nowotwory

podatnoscNa rynku od pewnego czasu mamy test, który może sprawdzić nasza podatność na nowotwory. Sprawdzane są w nim aż 172 geny pod kontem 10 000 mutacji, które mają udowodniony związek z nowotworem. Chodzi tu przede wszystkim o raka płuc, prostaty piersi, nerki, trzustki, przełyku i jamy nosowo-gardłowej. Lista ta nie jest jednak zamknięta. Jeśli podczas testu zostanie wykryta mutacja to u pacjenta jest większe ryzyko zachorowania na nowotwór. Ale w żadnym razie nie jest to równoznaczne z wykryciem choroby. Podczas tego testu dodatkowo wykrywa się geny związane z jaskrą, choroba Parkinsona i chorobami tętnic wieńcowych. W chwili obecnej test ten wykonywany jest tylko w jednym miejscu. Jest to Centrum Badań DNA w Poznaniu i tu właśnie spływają wszystkie próbki z kraju. Może to być próbka krwi lub też wymaz z jamy ustnej. Na miejscu jest z nich izolowany materiał DNA, potem w specjalnym urządzeniu jest sprawdzana jego budowa pod kontem mutacji. Po wyryciu mutacji podawane są wszelkie dostępne dane, w cenie tego testu jest też konsultacja lekarska. Musimy pamiętać, że sama predyspozycja nie wystarczy by doszło do rozwoju określonego nowotworu. Potrzeba więcej czynników, lekarze je znają i pomogą nam je wyeliminować. Bardzo duży wpływ ma tryb życia i ukierunkowane działanie profilaktyczne.

Irydologia

irydologiaMetoda ta umożliwia zdiagnozowanie wiele schorzeń, zanim jeszcze się ujawnią. Opiera się ona na założeniu, ze nasz organizm to spójna część wszystkich narządów wewnętrznych połączonych ze sobą siecią włókien nerwowych. Kolor i budowa tęczówki to cechy wrodzone. Świadczą o naszej sytuacji zdrowotnej kształtującej się jeszcze w życiu płodowym. Już wtedy zakodowane informacje docierają do siatkówki z różnych organów. Tym samym wpływają na jej wygląd, dlatego z oczu można bardzo wiele wyczytać. Związek między tęczówką a naszym zdrowiem trwa przez całe życie. Impulsy wysyłane przez uszkodzone narządy non stop docierają do oka. W oku znajduje się duża ilość zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych, włókien mięśniowych oraz komórek barwnikowych. Każdemu narządowi wewnętrznemu odpowiada ściśle określone miejsce na powierzchni tęczówki. Rozróżniamy ok. 70 różnych znaków chorobowych. Na przykład plamki jasne i ciemne są oznaką niedomagania narządu, który znajduje się w danym sektorze z plamką. Z kolei zatoki to zagłębienia na powierzchni tęczówki. Jasne zabarwienie jest oznaką ostrego stanu zapalanego, natomiast ciemne przewlekłego. Plamy takie mogą mieć różny kształt, czasem wygląda tak jakby one się znajdowały nad tęczówką. Wraz z nasilaniem choroby mogą się powiększać i ciemnieć. Rąbek barwnikowy, czyli wewnętrzny brzeg tęczówki im jest lepiej zaznaczony tym nasz organizm ma większe rezerwy obronne. Obłok dystroficzny jest ciemnoszarą obwódką na samym obwodzie tęczówki. Świadczy o przekroczeniu możliwości odtruwających organizm. Bardzo często pojawiają się u palaczy. Białe linie, które przebiegają, jako proste lub faliste pasma są następstwem podrażnienia jakiegoś nerwu oraz często też, silnych dolegliwości bólowych. Z kolei pierścienie kurczowe mają kształt zagłębień na obwodzie tęczówki. Wskazują one na obciążenie układu nerwowego i bezsenność. Pierścień autonomiczny przebiega okrężnie wokół źrenicy w postaci linii. Jeśli jest przejrzysty to świadczy o zdrowiu. Promienie toksyczne to ciemniejsze, promieniście ułożone bruzdy przebiegające przez wewnętrzną cześć tęczówki. Powstają na skutek oddziaływania toksyn powodujących zmiany w naszym ciele. Musisz wiedzieć też, że widoczne na tęczówce zmiany nie muszą świadczyć o istniejących już chorobach. Czasem mówią nam o skłonności do nich.

Pokrzywka

2342342Nazwą tą określa się swędzące bąble o różowym lub białawym zabarwieniu, najczęściej powstają one na twarzy lub kończynach. W większości przypadków jest to alergiczna reakcja na pokarmy. Jeśli odstawimy czynnik wywołujący to objawy zanikają. Są jednak takie przypadki, podczas których bąble nie ustają latami. W takim przypadku mówimy o przewlekłej pokrzywce. Bąble są obecne cały czas, choć zmienia się ich pozycja na naszym ciele. Ale czasem pojawiają się też inne dolegliwości takie jak obrzęk błon śluzowych jamy ustnej czasem też gardła i okolic intymnych. Pokrzywka nie zawsze ma podłoże alergiczne. Czasem jest wywołana przez inne bodźce takie jak ciepło, zimno światło. Bąble takie mogą też być przyczyną problemów z tarczycą oraz powstać w wyniku tocznia. W leczeniu stosuje się w głównej mierze preparaty antyhistaminowe. Często łączy się preparaty starszej i nowszej generacji. W wyjątkowych przypadkach można spróbować cyklosporynę lub inny środek hamujący układ odpornościowy. Musimy starać się przy łagodnych pokrzywkach unikać drażnienia miejsc jej występowania. Bąble możemy chłodzić zimna wodą, chłodnym powietrzem a także zimnymi kompresami. Starajmy się wykryć i unikać czynników, które wywołują pokrzywkę. Za wszelką cenę staraj się nie drapać by nie uszkodzić skóry. W przeciwnym wypadku mogą pokazać się zakażenia i owrzodzenia.

Letnia angina

anginaANGINA W OKRESIE LETNIM JET TAK SAM GROŹNA DLA ZDROWIA, a nawet bardziej jak zimowa. W okrasie letnim przewyższają wysokie temperatury a wtedy chętniej sięgamy po chłodne napoje, lody oraz zażywamy kąpieli w chłodnych basenach i kąpieliskach. Jest to niebezpieczne ponieważ rozgrzane gardło doznaje szoku gdy nagle potraktujemy je zimnem. Anginę wałują bakterie z rodziny paciorkowców. Możemy ją rozpoznać po zaczerwienieniu gardła co jest wynikiem namnażania się tych bakterii Zjawisko to ma miejsce w błonie śluzowej dróg oddechowych. Anginie towarzyszą także inne zjawiska takie jak powiększenie migdałków. Może też dojść do sytuacji gdy na migdałkach obserwować można nalot koloru białego. Ma to miejsce po około dwóch dobach od pierwszych objawów tej choroby. Jest to nic innego jak ropna wydzielin która się tworzy z nacieku z komórek zapalnych. Następstwem tego jest ból gardła i chrypka, jednak nie zawsze. U dzieci może się zdarzyć że powiększone migdałki mogą powodować problemy z oddychaniem. Jednak problemy z gardłem to niekoniecznie angina, bowiem o mogą to być infekcje dróg oddechowych. Jednak w tym przypadku nie znajdziemy toksyn bakteryjnych we krwi. W wyniku czego może wystąpić gorączka, bóle mięśni i kości oraz wymioty choć rzadziej. Zapominamy że angina może występować latem, pamiętamy jedynie o niej w zimie. Dlatego nie bierzemy pod uwagę faktu że naszemu gardłu bardziej od śniegu i mrozu szkodzi nagła letnia zmiana temperatury. Wtedy rozgrzani słońcem wskakujemy do zimnej wody, jemy ody bez opamiętania i pijemy lodowate napoje. Jednak to nie wszystko ponieważ coraz większą liczbę zachorowań notuje się u ludzi używających klimatyzacji. Ale nie musimy jej używać na co dzień, wystarczy podróż samochodem czy wizyta w restauracji. W takich przypadkach gardło zostaje poddane ciężkiej próbie poprzez wystawienie zresztą nagłe, na niską temperaturę. Gdy obserwujemy u siebie objawy to trzeba sięgnąć na przykład po płyn do płukania garda o działaniu bakteriobójczym. Może on być ziołowy z wyciągiem z kory dębu i rumianku oraz szałwii. Jednak w domu można sobie zrobić samemu płukankę z soli kuchennej oraz sody oczyszczonej. Bierzemy albo jedno albo drugie w ilości jednej łyżeczki na szklankę ciepłej wody. Takiej płukanki nie należy zbyt długo przetrzymywać w ustach gdyż może spowodować podrażnienie. Woda powinna mieć temperaturę podobną do temperatury naszego ciała.

Tropikalne kosmetyki

kosmetykiSkórę można pielęgnować tropikalnie, wystarczy użyć olejków eterycznych lub pachnących balsamów i kremów. Dla osób z wrażliwą skóra przeznaczone są kosmetyki z mleczkiem kokosowym lub z ekstraktem z ryżu. Możemy tez skusić się na kremy i maseczki z wyciągami z egzotycznych owoców takich jak mango czy papaja. Są one przeznaczone szczególnie dla cery mieszanej temu służą kosmetyki z wyciągiem z alg i zielonej herbaty. Przyniosą one po słonecznej kąpieli ukojenie i odświeżą ją. Chyba ze chcesz poczuć klimat prawdziwej egzotyki, w takim przypadku udaj się na masaż tajski. Jest to pielęgnacyjny i relaksujący rytuał. Jak wiadomo każda z nas patrzy na gwiazdy i się nimi wzoruje. Szczególnie one lubią podróże i pluskanie się w wodach egzotycznych mórz. Taka kąpiel to także morska pielęgnacja skóry. Ale nie musimy wcale daleko jechać by zafundować skórze takie małe Spa. Wystarczy zacząć od wygładzenia skóry za pomocą peelingu, który powinien być bogaty w morskie minerały. Dzięki temu wygładzisz i oczyścisz skórę, potem użyj olejku do opalania, którego użyj do masażu. Chyba, że wolisz zapach owocowy wtedy sięgnij po balsam z takim zapachem. Warto tez bliżej przyjrzeć się swoim włosom. Im tez można zafundować małe Spa. W tym celu postaw na kosmetyki oparte na egzotycznych składnikach, ale pamiętaj by były one naturalne. Wspaniały jest marokański szampon regenerujący z glinką marokańską. Maseczka z kwiatu lotosu rozjaśni i doda blasku włosom po same końce. Jeśli natomiast farbujesz włosy to wzmocnij je, na co dzień poprzez zastosowanie mgiełki z wyciągiem z zielonej herbaty. Jełki lubisz taniec i jesteś tancerką to na pewno lubisz orientalne masaże i kosmetyki z egzotyczną nuta. A nawet, jeśli zajmujesz się zupełnie, czym innym to i tak spróbuj preparatów tego typu. Jeśli masz przetłuszczająca się cerę to do jej mycia używaj żelu z wyciągiem z trawy cytrynowej. Ale gdy już skóra twoja jest w gorszej formie i są na niej pierwsze zmarszczki to kup regenerujący krem z ekstraktem z granulatu. Ważna też jest pielęgnacja ust. Bardzo fajny jest balsam z papai, który je rozjaśni i nawilży. Jak widać poczuć egzotykę można na każdym koku a szczególnie w łazience przed lustrem. Zafunduj sobie egzotyczne Spa to naprawdę coś fantastycznego szczególnie teraz latem. Nie zapomnij zabrać kosmetyków tego typu na urlop, przydadzą ci się szczególnie po słonecznych i morskich kąpielach. Aromatyczne kosmetyki nie tylko zrelaksują się twoją skórę, ale i ciebie samą a wyobraźnia zabierze cię w najdalsze zakątki świata.

Siarka

o-siarceW naszym ciele znajduje się 0,25 procenta siarki, znajduje się ona prawie w każdej komórce naszego ciała. Jest to składnik witaminy B, aminokwasów cystyny, cysteiny i metioniny. Chroni ona nas przed zarazkami ponieważ wzmacnia system odpornościowy. Dodatkowo działa odkażająco likwiduje chorobotwórcze bakterie i grzyby. Gdy brakuje w naszym organizmie siarki to nasz stan zdrowia wyraźnie się pogarsza. Zaczyna się od problemów ze wzrokiem potem dochodzą dolegliwości stawowe. Gorzej pracuje wątroba i pojawiają się złogi miażdżycowe. Niedobór siarki powoduje też pogorszenie naszego samopoczucia i wyglądu. W takich sytuacjach pomocna okaże się kąpiel siarczkowa lub picie wody bogatej w ten pierwiastek. Wody siarczkowe różnią się od klasycznych wód mineralnych. Po pierwsze maja szczególne właściwości niezmiennie stały skład chemiczny i czystość mikrobiologiczną. Ale by taka woda miała właściwości lecznicze musi mieć w sobie w odpowiednich ilościach siarkowodór, jon wodorosiarczany lub jon siarczanowy. Intensywność z jaką będą działały na nasz organizm zależy od ich stężenia. Wody siarczkowe występują w wielu krajach naszego kontynentu. W naszym kraju są one w kilku miejscowościach na przykład w Busku Zdroju. Termalna woda z siarką o temperaturze powyżej 25 stopni czerpana z tamtejszych źródeł należy do najsilniej działających. Zawiera ona oprócz siarki także solankę morską sprzed milionów lat. Do tego są w niej duże ilości jodu i bromu i sporo innych mikroelementów. Typowe zabiegi tego typu polegają na zażywaniu kąpieli w wannach lub basenach oraz krenoterapii. Ta ostatnia to nic innego jak picie ody siarczkowej. Potocznie uważa się że siarka jaka zostanie wprowadzona do naszego ciała przez skórę zostaje zużyta do budowy kwasu chondroitynosiarkowego a on wchodzi w skład chrząstki stawowej. Dzięki temu kąpiele zmniejszają ból przeciwdziałają obrzękom i poprawiają ruchomość stawów. Wody te łagodzą też schorzenia dermatologiczne. Wody siarczkowe leczą tez niepłodność gdyż pobudzają pracę jajników i jajeczkowanie. Terapia ta jest zalecana wszystkim po 30 roku życia. Za optymalny okres terapii uzdrowiskowej uważa się 14 lub 21 dni, pierwsze efekty odczuwa się dość szybko. Poprawa stanu zdrowia utrzymuje się co najmniej przez rok.