Miesięczne archiwum: Lipiec 2014

Algi – prawdziwe skarby

spaAlgi to wodorosty, które występują w kilku kolorach, zależy on od głębokości, na jakiej się znajduje i ilości docierającego do nich światła. Decyduje to o ilości i jakości substancji w nich zawartych. Ale to nie wszystko, bo w pływ na to ma także temperatura wody i rodzaj wybrzeża. Znajduje się w nich wszystko, czego potrzebuje nasz organizm. Na pierwszym miejscu można wyróżnić makro i mikroelementy, witaminy i wysokiej, jakości białko. W zielonych wodorostach jest kwas alfa-linolenowy a w czerwonych kwas eikozapentaenowy, jego głównym źródłem w diecie są ryby morskie. Dlatego też te niepozorne wodorosty stały się hitem kosmetycznym i dietetycznym, są też bardziej doceniane w lecznictwie. Algi przy aplikacji na skórę mają zdolność do łatwego przenikania przez jej warstwy. Oddziaływają też na metabolizm nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej. Algi odbudowują też płaszcz hydrolipidowy i zatrzymują wilgotność w naskórku tym samym chroniąc nas przed negatywnym di zlaniem czynników zewnętrznych. Algi rozjaśniają skórę i dodają jej blasku. Regulują też prace gruczołów łojowych. Ale to nie wszystko, bo wodorosty te przyśpieszają gojenie się ran i odbudowują uszkodzony naskórek poprzez wzmożenie procesów ziarninowania rany.

Pielęgniarki na oddziale uzależnień

med4Oddziały odwykowego leczenia alkoholików na terenie szpitali psychiatrycznych różnią się w sposób zasadniczy rytmem dnia terapeutycznego i stosowanymi metodami leczenia od pozostałych oddziałów ogólno-psychiatrycznych. Przebywają tam w większości pacjenci nie wykazujący zaburzeń psychotycznych, sprawni fizycznie i psychicznie. Stanowią oni poważny i złożony problem terapeutyczny. Niezależnie od okoliczności przybycia do szpitala, człowiek uzależniony od alkoholu ma często poczucie beznadziejności, winy, jest pełen obaw. Przy przyjmowaniu takiego chorego należy okazać wiele taktu, wyczucia, działać uspokajająco, budując most dla przyszłej terapii. Chorzy są bardzo wrażliwi na postępowanie pielęgniarki, nie można im okazywać wyższości, wytykać błędnego postępowania, piętnować. Nasz stosunek wyczytają po wyrazie twarzy, modulacji głosu, które należy wytłumaczyć jako nieświadome, niezamierzone. Pielęgniarka opiekująca się takim pacjentem musi być cierpliwa i gotowa do słuchania, musi akceptować go takim, jaki jest, rozumieć jego problemy. Nie powinna okazywać swego krytycznego stosunku do pacjenta, czy dawać mu określonych rad, ale po prostu starać się dać mu odczuć, że jest on chory i że można mu pomóc. Prawdopodobieństwo, że chory przyjmie tę pomoc, jest większe, gdy zachował on jeszcze godność własną, a leczenie przyniesie rezultat tylko wtedy, gdy pacjent rzeczywiście pragnie i szuka pomocy w zwalczaniu swego nałogu. Pielęgniarka jest często jedyną osobą będącą w pobliżu, gdy pacjent jest najbardziej gotów do przyjęcia rozmowy, osiągnął „dno” i cierpi z powodu trudności, które spowodował alkoholizm. Stosunek pielęgniarki do pacjenta i jej wiedza o możliwościach, jakie oferuje medycyna w alkoholizmie, mogą być decydujące dla życia pacjenta i jego rodziny. W opiece nad chorymi alkoholikami należy stale uświadamiać sobie, że nasze zachowanie może całą terapię pogrzebać lub uwieńczyć powodzeniem. Sprawą podstawową jest nasz własny stosunek do alkoholu jako zasada, którą możemy przekazać pacjentom uzależnionym. Współpraca, gotowość ofiarowania własnego czasu dla dyskusji nad problemami chorego jest podstawą terapii. Dobroć, tolerancja, otwartość, gotowość niesienia pomocy, lecz jednocześnie pewna twardość i konsekwencja powinny stanowić zasadę postępowania z pacjentem uzależnionym od alkoholu.

Biegaj po zdrowie

biegNajwiększą zaletą biegania jest top że do uprawiania tego sportu nie potrzeba specjalnych uradzeń ani miejsc. Biegać można niemal wszędzie o każdej porze dnia i roku. Podstawą powodzenia jest spokojne zwiększanie wysiłku, zwane więc by na starcie uzbroić się w cierpliwość. Czasem konieczne może okazać się wykonanie EKG lub testu wysiłkowego. Ważne by mieć wygodne buty i przeznaczone do biegania. W przeciwnym wypadku można się nabawić kontuzji. Gdy już będziesz gotowy to zacznij od marszo biegu czyli truchtu z przeplatanym biegiem. Musisz przyzwyczaić organizm do wysiłku i zwiększać przy tym z czasem jego intensywność. Koniecznie wykonuj tez ćwiczenia rozciągające po każdym treningu, powinny one trwać przynajmniej 10 minut. Nie rozciągaj się przed treningiem bo wtedy ciało nie jest wystarczająco rozgrzane. Do biegania dołóż prawidłowe odżywianie. Zacznij od regularnych pięciu posiłków dziennie, nie przejadaj się. Pamiętaj że podstawa jest śniadanie, odpowiednia dawka energii pobudza mózg do pracy i daje siłę naszym mięśniom.; kolację jedz nie za późno i powinna być skromna. Stawiaj na warzywa i owoce, zmniejsz ilość spożywanych tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Przynajmniej na dwie godziny przed bieganiem zjedz obiad. Zaraz po treningu ważne jest szybkie uzupełnienie płynów. Gy będziesz regularnie biegać to zaczniesz chudnąc, wzmocnisz tez układ odpornościowy który będzie lepiej bronił się przed chorobami. Polepszy się praca wielu narządów wewnętrznych zaledwie już po kilku tygodniach biegania.