Miesięczne archiwum: Maj 2014

Koniec przetłuszczającym się włosom

zdrowie001Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się włosami to zacznij od odpowiedniego ich mycia. Włosy takie trzeba myć tak często jak potrzeba, może się okazać, że bardziej je myła codziennie. Nie przejmuj się też teorią, że szkodzi to włosom, w tym przypadku na pewno im nie zaszkodzi pod warunkiem, że będziesz używała delikatnego szamponu. Powinny one być przeznaczone do systematycznego używania. Używaj szamponów do włosów przetłuszczających się. Głowy nie należy polewać gorąca wodą, bo zwiększa ona wydzielanie łoju. Warto też po umyciu opłukać włosy letnią woda z sokiem z cytryny. Trzeba też przy takich włosach zrezygnować z kosmetyków 2 w 1, wybieraj preparaty o lżejszej konsystencji. Lekkie odzywki można stosować po każdym myciu, natomiast maskę nakładaj raz na tydzień. Wzmocni inna włosy, doda im połysku i ograniczy widzialnie łoju. Ważne by każdy z tych preparatów dokładnie spłukać z włosów. Bardzo dobre efekty przyniosą też kuracje w ampułkach. Trwają one zwykle około dwóch tygodni. Dzięki temu, że mają one w sobie skoncentrowane składniki to przeciwdziałają przetłuszczającym się włosom i zapobiegają ich wypadaniu. Wiele kobiet, które codziennie myją włosy, używają do tego szamponów dedykowanych dla dzieci. Ich delikatność pozwala myć włosy codziennie, nawet jełki są bardzo delikatne. Koniec przetłuszczającym się włosom

Fast-food a depresja

fast-foodZ ostatnich badan wynika wyraźnie, że amatorzy hamburgerów i innych przekąsek tego typu chorują częściej. Nie chodzi tu tylko o otyłość, bowiem zaobserwowano u nich też większe skłonności do depresji. Pod lupę wzięto kilka tysięcy ochotników. Każdy nich cieszył się doskonałym zdrowiem psychicznym. Po kilku latach u amatorów hamburgerów, hot dogów, pączków itd. Stwierdzono depresję rozwijająca się i wymagająca leczenia. Z 9 tysięcy aż pięciuset zaczęło przyjmować leki antydepresyjne. Okazało się ze ryzyko u nich wzrosło o około 40% w porównaniu z tymi, którzy po śmieciowe jedzenie sięgają od czasu do czasu. Okazało się, że prawie wszyscy, którzy zachorowali na depresję mieli niewłaściwe nawyki żywieniowe. W ich menu próżno szukać warzyw, orzechów, owoców za to praktycznie wszyscy byli palaczami. Nie uprawiali też żadnej aktywności fizycznej. Okazuje się, że nasze samopoczucie w znacznej mierze la zezy od prawidłowego wydzielania neuroprzekaźników szczęścia. Odpowiada za to ośrodkowy układ nerwowy. Dy ich praca zostaje w jakiś sposób zakłócona to pojawia się depresja. Udowodniono, że proces depresyjny może być zapoczątkowany przez zła dietę. Najgroźniejsze są nasycone utwardzone tłuszcze trans, które znajdują się w żywności Fast foods. Znajdziemy ej także w słodyczach i wypiekach przemysłowych. Według zaleceń nie powinniśmy spożywać ich więcej jak dwa gramy na dzień. Aby nasze neurony były jak najzdrowsze powinny w naszej diecie dominować świeże warzywa, roślinne oleje oraz ryby. Badacze uważają, że taka dieta nie tylko dba o nasz układ krążenia, ale i o zdrowie psychiczne. Według WHO depresja dotyka dziś ponad 120 mln ludzi na świecie. Dlatego choć potrzebne są koleina badania to okazuje się, że nasza dieta jest najważniejsza. Niektórzy twierdzą, że taka żywność powinna znaleźć się pod specjalną kontrola ze względu na to, jakie spustoszenie powoduje w naszym zdrowiu. Dodam tylko, że tłuszcze trans powstają podczas utwardzania olejów nienasyconych. Najwięcej znajduje się ich w margarynach. Tłuszcze te powstają np., gdy smażymy na oleju słonecznikowym.

Choroby z naszej lodówki c.d.

zdrowie004A także zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie płuc, spojówek, infekcje skórne i dróg moczowych, drgawki, zaburzenia równowagi, psychozy – to nietypowe dolegliwości dla zatrucia. Najbardziej zagrożone są podczas tego zatrucia kobiety w okresie ciąży. Powinny one szczególnie obserwować swój organizm i zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy. Listeria stanowi dla ciężarnych poważne zagrożenie dla płodu, może spowodować poronienie, przedwczesny poród lub poważne uszkodzenie płodu. Natomiast noworodek, który zaraża się od swojej matki nosicielki może zachorować na sepię, ropną ziarnicę, niewydolność oddechową albo zapalenie opon mózgowych. Dlatego trzeba uważać na nasze jedzenie wyciągane z lodówki czy nie jest przeterminowane, a otwarty jogurt czy serek lepiej wyrzucić niż narażać się na niemiłe dolegliwości. Kolejnym zagrożeniem z naszej lodówki mogą być grzyby lub pleśnie. Najczęściej zamieszkują w naszej lodowce przez przeniesione na uszkodzonych warzywach czy owocach. Dlatego takie warzywa czy owoce powinny od razu trafić do kosza, bo odcięcie kwakała spleśniałego pomidora w niczym nie pomoże gdyż reszta skażonej rośliny i tak może zainfekować pozostałe produkty. Taką samą zasadę przyjmujemy na pozostałych produktach takich jak dżem czy ketchup, jeśli zauważymy na nich plamkę pleśni. Chodź niby sama pleśń nie szkodzi, ale produkty jej przemiany materii tzw. myto toksyny są już dla naszego organizmu bardzo silną trucizną. Dlatego wyrzucajmy całe opakowanie bez skrupułów do kosza mając na calu nasze dobro, bo przez myto toksyny możemy nabawić się znacznie poważniejszych chorób niż biegunka czy niestrawność, a są nimi: upośledzenie nerek, zwyrodnienia wątroby, krwawych wybroczyn, martwicy, a nawet nowotworu wątroby. Musimy brać pod uwagę również to, że za sprawą owoców i warzyw w naszej lodówce mogą zamieszkać oprócz zarodników i pleśni inne groźne drobnoustroje takie jak pałeczki E.Coli, Salmonella, która kojarzy nam się głównie z zatruciem jajkami lub drobiem, oraz noro wirusy, które są sprawcą grypy żołądkowej. Możemy uniknąć tych wszystkich wirusów i bakterii z naszej lodówki dbając o jej czystość, a także starannie myć wszystkie produkty przed jedzeniem i przestrzegać zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. A teraz kilka zasad logicznego przechowywania produktów na pułkach w lodówce. Na drzwiach jest temperatura (10-12 stopni C) jest to idealne miejsce na przetwory i napoje. Szuflady są przeznaczone dla owoców i warzyw panuje tam temperatura ok.10 stopni C. Dolne półki to najchłodniejsze miejsce w lodówce przeznaczone na produkty łatwo się psujące takie jak. Mięs, ryby panuje tam temperatura -2 stopnie C. Środkowe półki to miejsce na nabiał (4-5 stopni C). Górne półki to miejsce przeznaczone dla wędlin, które powinny być zwinięte w folie, i pozostałości z obiadu. Trzymamy je tam nie dłużej niż 3 dni. Temperatura na tej półce wynosi w granicach 7 stopni C. Na półkach najwyższych trzymamy ciasta, desery (8-10 stopni C).