Miesięczne archiwum: Luty 2014

Wskazówki na sylwestra

sylwesterObecnie kosmetologia oferuje nam bardzo skuteczne sposoby walki z e zmarszczkami. Wszystko dzięki preparatom, które potrafią wypełnić je od środka. To wszystko dzięki składnikom takim jak kwas hialuronowy. Dzięki nim zmarszczki są bardziej płytki. Zatem nie bójmy się nowych kosmetyków i jełki już po nie sięgniemy to używajmy ich regularnie by efekt był widoczny. Nie ma takiej osoby, która po przekroczeniu pewnego wieku może się pochwalić idealną cerą. Ale przecież z pomocą przyjdą nam kosmetyki w postaci fluidów. Mają one w sobie odżywcze olejki, bardzo łatwo się rozprowadzają i w ten sposób poprawiają koloryt skóry i korygują niedoskonałości.

Markery nowotworowe c.d

zdrowie008Po zakończonym przez pacjenta leczeniu oznaczenie markerów wraz z innymi badaniami pomagają lekarzowi ocenić obecny stan chorego. Narastające stężenie markera może o kilka tygodni, a nawet miesięcy wyprzedzić nowotwór kliniczny objawów choroby. Przez każdego człowieka rak jest uważany za jedną z najcięższych chorób i każdy się jej boi. Lekarze onkolodzy uważają, że nie ma potrzeby żeby wszyscy wykonywali oznaczenia markerów nowotworowych. Takie badanie można zrobić jeśli należy się do grupy podwyższonego ryzyka, czyli wtedy kiedy w kolejnych pokoleniach naszej rodziny występował ten sam rodzaj raka, oraz przynajmniej w jednym przypadku choroba rozwinęła się przed 50 rokiem życia. Można powiedzieć, że moda na badania genetyczne objęła także oznaczenie markerów nowotworowych. Padanie to odbywa się z próbki krwi. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy ważna jest nie tylko sam obecność markera we krwi, ale także jego ilość ponad dopuszczalną normę. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli wielkość markera jest przekroczona nie zawsze oznacza nowotwór. Podwyższony poziom niektórych markerów może być związany np. ze stanem zapalnym wątroby, trzustki czy nerek. Dlatego niezmiernie ważna jest po przeprowadzonych badaniach specjalistyczna interpretacja uzyskanych wyników. Jeśli jesteś w podwyższonej grupie ryzyka jeśli chodzi o zachorowania na nowotwór, ponieważ tak wynika z historii twojej rodziny, gdzie w kilku pokoleniach pojawił się rak piersi czy jajników – to koniecznie zgłoś się do porani genetycznej. Dzięki przeprowadzonym badaniom kontrolnym i powtarzaniu ich systematycznie ewentualny nowotwór zostanie wykryty na tyle wcześnie, że możliwe będzie jego całkowite wyleczenie. Takie poradnie znajdują się przy każdym centrum onkologii w całym kraju. Pamiętaj, że do onkologa nie jest potrzebne skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu. Uwaga – około 90 procent wszystkich zachorowań na raka nie ma żadnego związku z chorobami jakie występowały w rodzinie. Na każdych 100 pacjentów, którzy trafiają na oddział onkologiczny, 90 zachorowało na raka bez uchwytnej przyczyny. Co istotne to nawet wcześniejsze ich przebadanie, oznaczenie wszystkich znanych markerów nie zapobiegłoby rozwojowi choroby. Trzeba pamiętać, że pęd modowy na badania genetyczne w niektórych przypadkach prowadzi do absurdów.

Szyjka macicy pod lupą

003Jeśli chodzi o dbanie o szyjkę macicy to najważniejsze są regularne badania przede wszystkim cytologia. Szyjka macicy stanowi bardzo ważną część układu rozrodczego kobiety. Chroni ona jajowody, jajniki i macice przed zakażeniami. To właśnie przez nią plemniki przechodzą do macicy. W czasie ciąży szyjka zamyka jamę macicy, co umożliwia donoszenie ciąży. Szyjka zmienia się też pod wpływem hormonów. W okresie niepłodnym jest twarda, sucha i zamknięta. W miarę nadchodzenia okresu jajeczkowania jej ujście się otwiera a odcinek pochwy mięknie. Niestety miejsce to jest narażone na schorzenia. Jedne z nich są zupełnie nie groźne natomiast inne mogą doprowadzić nawet do śmierci. Najczęściej mamy odczynienia ze stanami zapalnymi. Powodują je najczęściej drobnoustroje chorobotwórcze. Sprzyja im także bardzo częste zmienianie partnerów. Zakażenie zaczyna się od pochwy skąd bakterie, wirusy lub grzyby przenikają do szyjki. Pierwszym objawem w takiej sytuacji są upławy lub krwawienie międzymiesiączkowe. Zapalenie rozpoznaje specjalista oglądają szyję w wzierniku. Podczas infekcji jest ona zaczerwieniona czasem też lekko przerośnięta. Pobiera się także rozmazy i posiew pobrane z szyjki macicy.


W leczeniu stosuje się antybiotyki, leki dopochwowe oraz hormonalne. Nieleczone zapalenie może prowadzić do groźnych powikłań. Innymi dolegliwościami szyjki macicy są nadżerki i torbiele. Te pierwsze to małe czerwone ranki w pochwowej części macicy. Najczęściej powstają w wyniku zapalenia szyjki. Innym powodem jej powstania może być uraz w czasie porodu lub poronienia. Nadżera w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Jednak czasem wywołuje upływa o nieprzyjemnym zapachu lub plamienia międzymiesiączkami. Niektóre panie skarżą się też na ból w dole brzucha po stosunku. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne a jeśli to nie przynosi efektu to wypala się je prądem lub zamraża azotem. Najgroźniejsza dolegliwością występującą w obrębie szyjki macicy jest rak. Za jego rozwój odpowiedzialne są niektóre typy brodawczaka ludzkiego HPV – wirus ten przenosi się drogą płciową. Jedynym zabezpieczeniem jest dziewictwo i sex niezakażonym partnerem. W pierwszej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne jest wykonywanie badań cytologicznych. Wcześnie wykryte zmiany dają bardzo duże szanse na wyleczenie. Wraz z rozwojem raka szanse te maleją.