Miesięczne archiwum: Kwiecień 2013

Kapusta

Kapusta to warzywo powszechnie znane w wielu krajach, niedrogie i używane w wielu potrawach. Wszystkie odmiany kapusty są bogate w witaminy C, E, K. Znajdują się też w niej różne cenne pierwiastki takie jak żelazo czy magnez. Oczywiście tak jak większość warzyw tak i kapusta najzdrowsza jest na surowo. Gdyż podczas gotowanie nie tylko traci ona sporo swych cennych substancji, ale i staje się ciężkostrawna. Często też przyczynia się do powstania wzdęć. Jest na to sposób, dania z kapusty trzeba doprawiać koperkiem, kminkiem i majerankiem. Najlepiej jak by w codziennym menu znalazły się wszystkie rodzaje kapusty. Każda jest zdrowa, bała się, czerwona, pekińska itd. Jednak kilka jej gatunków jest szczególnie cennych ze względu na zawarte w nich składniki. Przegląd poszczególnych gatunków zacznijmy od Brukselki. Oprócz standardowych witamin i minerałów ma ona w swym składzie kwas foliowy, jest on bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Powinna być zjadana przez kobiety w ciąży, jak i w momencie planowania ciąży. Partnerzy kobiet chcących mieć dziecko też powinni ją zjadać. Kapusta czerwona jest bardzo bogata w antyoksydanty chroniące przed nowotworami, ma w swym skaldzie także substancje, które obniżają cieśninie. Kapusta słynie też, że swych właściwości leczniczych i to od kilku tysięcy lat. Okłady ze zmiażdżonych liści kapusty pomagają leczyć stłuczenia, ukąszenia, skaleczenia oraz wpływają pozytywnie na skórę z trądzikiem. Kapustę rozgotowana stosuje się natomiast w przypadku buli reumatycznych. Aby ją przygotować to należy do garnka włożyć kilka liści kapusty, dwie średnie cebule i można też łyżkę otrąb o ile SA pod ręką. Całość gotujemy w jak najmniejszej ilości wody tak by powstała jednolita papka. Potem robimy okład z tej papki, owijamy bandażem i pozostawiamy, co najmniej na pół godziny. Przy leczeniu bólu gardła stosuje się świeżo wyciśnięty sok z kapusty z dodatkiem miodu. Sok z kapusty pomaga też w leczeniu dolegliwości spowodowanych chorobą wrzodową żołądka. W tym celu trzeba pić szklankę świeżo wyciśniętego soku codziennie przez trzy tygodnie. Szklanka wywaru, jaka pozostała po ugotowaniu kapusty pomoże zwalczyć ból brzucha. Kapusta znajduje zastosowanie w wielu potrawach. Na przykład czerwona doskonale pasuje do pieczonego mięsa z sosem i kluskami śląskimi. Kapusta pekińska to przede wszystkim surówki, biała nadaje się idealnie do kiszenia i faszerowania.

Bezsenność

foto21Jedna nieprzespana noc może się zdarzyć każdemu, ale jeśli przez trzy kolejne tygodnie masz po kilka takich nocy to nieleczenie powinnaś się udać do specjalisty.  Może się, bowiem okazać, że to przelękła bezsenność a to choroba. Osoby cierpiący na te chorobę częściej też chorują na inne i umierają na nie, prym wiedzie tu udar mózgu i zawał serca. Często też osoby te mają depresję. Czasem przyczyną bezsenności mogą być inne dolegliwości takie jak skurcze łydek, refleks, chrapanie, menopauza. Jeśli ich nie wyleczymy to trudno będzie się nam wyspać. Jeśli bezsenność występuje sporadycznie to można samemu ja leczyć i jej zapobiegać. Skutki jej też można w znacznym stopniu ograniczyć. Spróbuj, zatem odkryć przyczynę problemu i uporać się z nią. Gdy jesteś zdrowa i nie masz zmartwień powodem może być na przykład złe miejsce do spania. Co można w takim przypadku zrobić? Zadbaj o to by do sypialni nie docierało światło słoneczne lub z innego źródła, nie może tez tam być za gorąco, najlepszą temperaturą do snu jest 18 stopni. Ważny jest też odpowiednio dobrany przez specjalistę materac. W sypialni nie powinno być głośno tykających zegarów, telewizorów, komputerów, urządzenia takie jonizują powietrze a to utrudnia sypianie. Ściany w sypialni powinny mieć spokojny kolor. Bezsenność dotyka też osoby, które cały dzień są bardzo aktywne a wieczorem odstresowują się za pomocą obfitej kolacji i alkoholu. Dlatego ważne by jeść ostatni posiłek nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepiej jak to będą ryby lub drób, dobre będzie mleko i kawałek gorzkiej czekolady.  W takich produktach znajdują się substancje podnoszące poziom serotoniny, hormonu pozwalającego na pełne odprężenie. Przed snem nie należy też pić alkoholu, herbaty, kawy, coli – napoje te pobudzają. Przed snem trzeba dobrze wywietrzyć sypialnię, a najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na spacer. Warto też wziąć ciepłą kąpiel i posłuchać odprężającej muzyki. Czasem jest także emocje nie dają spać, nie ważne czy negatywne czy pozytywne. Ważne jest, zatem by do łóżka nie zabierać spraw domowych i zawodowych.. Dlatego zanim położysz się do łóżka załatw te sprawy, które możesz. Czasem winny jest brak hormonu snu. W takiej sytuacji spróbuj kłaść się spać później, najlepiej koło północy, kiedy to produkcja melatoniny jest na najwyższym poziomie. W ciągu dnia przebywaj jak najdłużej na dworze i w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Stężenie melatoniny we krwi obniża kawa, alkohol, nikotyna. Warto na kolację jeść rośliny strączkowe, orzechy, natkę pietruszki, kapustę, banany w ich składzie jest substancja niezbędna przy produkcji hormonu snu.

Głodni chorzy

Szacuje się, że najwięcej niedożywionych chorych jest na oddziałach chirurgii i interny. Lekarze twierdzą, że większość niedojda a ponowa pacjentów zjada niewiele. Dane te pochodzą z badania, które przeprowadza się, co roku w wielu szpitalach europy. Stawka żywieniowa na jednego pacjenta w polskich szpitalach zawiera się między 4, 5 zł a 30zl. Decyzje, co do tego ile pieniędzy przeznaczyć na żywienie chorych podejmuje dyrekcja szpitala. Szacuje się, że przeciętny koszt żywienia w szpitalu wynosi niecałe 8 zł. Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania to wyróżnia się ich trzy typy. Pierwszy to typ marasmus – ma on miejsce, gdy organizm przez dłuższy czas nie otrzymuje wytaczającej ilości składników odżywczych. W rezultacie traci on na wadze, zanikają mięśnie, spada poziom białych i czerwonych krwinek. Z czasem chory jest chudy a jego organizm ulega wyniszczeniu. Do tego typu zalicza się anoreksja. Kolejny to tak zwany typ kwashiorkor nazywany inaczej niedożywieniem stresowym. Ma on miejsce w przypadku osób, które prawidłowo się odżywiają, ale na skutek stresu lub urazu ich organizm nie pracuje prawidłowo. Jest to groźna sytuacja szczególnie dla osób z nadwaga gdyż nie myśli się o ich dożywianiu. Kolejny typ nosi nazwę typu mieszanego. Łączy on omówione wcześniej dwa typy. Niedożywienie człowieka przekłada się, na co dzień na rożne powikłania. Prawidłowo leczony pacjent znacznie szybciej wraca do zdrowia niż ten niedożywiony. To podwyższa koszty leczenia, ale i grozi kolejnymi powikłaniami. Jeśli masz bliska osobę w szpitalu i aktualnie go odwiedzasz to nie interesuj się tylko badaniami itd. Sprawdź jak chory się odżywia. Rodzina ma prawo domagać się odpowiedniego leczenia swojego krewnego, a elementem tego jest prawidłowe żywienie. Trzeba dopytać personelu czy chory zjada posiłki, czy ich, jakość jest dobra i czy razie, czego ma go, kto nakarmić. Jeśli to, że pacjent nie je jest spowodowane złym smakiem potraw to warto dopytać, co możemy przynieść z domu i mu zaserwować. Gdy personel się zgodzi na dostarczenie jedzenia to pamiętaj o tym, że najlepiej serwować mu dania lekko strawne. Bardzo dobrym przykładem jest chudy rosół. Unikajmy ostrych przypraw i sztucznych dodatkowo smakowych. Postarajmy się o domowe kompoty gęste soki owocowe i warzywne. Ale warto dopytać lekarza czy podawane leki tolerują takie napoje. Pamiętajmy by wszystkie potrawy były świeże i nie przywoźmy za dużo jedzenia na zapas, bo się zepsuje.

Sposoby na blizny

bliznyCzasem zdarzają się blizny, które są nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym. Najczęściej stosujemy maści i żele, ale dostępnych jest coraz więcej innych produktów, które są bardziej skuteczne. Jeśli chodzi o odpowiednią metodę walki z blizną to powinna ona zostać dobrana przez specjalistę. Jedną z częściej stosowanych jest mikrodermbrazja. Używa się ją przede wszystkim przy usuwaniu blizn zanikowych takich, jakie zostają po ospie i trądzikach. Zabieg ten to nic innego jak mechaniczne zdzieranie naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę, najczęściej diamentową. Po czterech dniach od zabiegu znika zaczerwienienie i skóra wraca do normalnego wyglądu. Zabieg ten wykonuje się bez znieczulenia. Możemy użyć tez plastrów silikonowych, stosujemy je do leczenia istniejących blizna, zapobiega się tez ich nieprawidłowemu zrostowi. Stosuje się je po operacjach brzusznych, cesarskim cięciu itp. Plaster nakłada się na skórę w momencie, gdy rana jest już pokryta Świerzym nabłonkiem, trzeba go nosić min 12h na dobę. Przy bliznach przyrosłych i keloidach stosuje się nastrzykiwanie sterydami. Sterydy podaje się do wnętrza blizny i ich zadaniem jest prawidłowe ułożenie włókien kolagenowych, w bliźnie są one splatane. Steryd układa je w porządku i z czasem bliznowiec zanika. Przy likwidowaniu większych blizn zanikowych używa się dermabrazji. Usuwa się zewnętrzne warstwy skóry za pomocą głowicy albo lasera. Przez kilka dni po zabiegu jesteśmy skazani na opatrunek. Dzięki temu zabiegowi blizny stają się mniej widoczne. W przypadku, gdy blizny mają dużą powierzchnie to zmniejsza się je stosując presoterapie. Jest to po prostu uciskanie. Pacjentowi szyje się na miarę specjalne ubranie, które zakrywa cześć gdzie znajduje się blizna. Skóra jest mocno obklejona, kostium nosi się bez przerwy, poprzez co najmniej trzy miesiące. Możemy go zdjąć, co najwyżej dwa razy na dobę. Inną metodą jest po prostu zabieg z użyciem skalpela, który stosuje się przy przyrosłych bliznach i keloidach. Ale niestety często się zdarza, że po takim zabiegu blizny powstają ponownie. Często, zatem chirurgiczne usunięcie blizny Est łączone z presoterapią. Tym samym brzegi rany są do siebie bardziej zbliżone, dzięki temu nowa blizna jest węższa i mniejsza.