Miesięczne archiwum: Marzec 2013

Zapachy

8Zapach mówi o nas bardzo dużo, więcej niż myślimy. Dlatego ma on kluczowe znaczenie podczas zawierania nowych znajomości. Można z zapachu odczytać nie tylko stan zdrowia danej osoby, ale nawet to, w jakiej fazie cyklu Est dana kobieta. Poprzez odpowiedni zapach można sterować męskim pożądaniem. Niewiele osób wie, że na naturalny zapach w największym stopniu wpływa to, co spożywamy. Dlatego warto zadbać by w naszej diecie znalazły się odpowiednie produkty. Niepożądany zapach dają ostre przyprawy i mięso. Jeśli spożywamy dużo takich potraw to wydzielamy więcej potu a zapach jego jest bardziej intensywny. Dlatego trzeba spożywać jak najwięcej witamin w postaci warzyw i owoców. W ten sposób zapach naszego ciała będzie odpowiedni, ni dotyczy to także smaku skóry także w okolicach intymnych. Najbardziej cenne są te warzywa i owoce o dużej ilości witaminy C. Zatem jeśli chcemy mieć świeży i pociągający zapach to zacznijmy od diety potem dopiero środki zapachowe. Większość producentów perfum ciężkie zapachy określa, jako pociągające. Chodzi tu w głównej mierze o wanilię, paczuli oraz piżmę. Ale badacze z USA twierdzą zupełnie inaczej. Wykazali oni, że panowie wolą jak kobieta pachnie cytrusami. Na facetów nie ma silniejszego aromatu niż naturalny zapach. Podobno najsilniejszy jest ten wydzielany przez waginę po orgazmie. Dlatego można wykorzystać tą wiedzą po to by noc nie zakończyła się tylko na jednym stosunku. Zapach ten utrzymuje się najdłużej w miejscach najbardziej ukrwionych. Bądźmy ostrożni w stosowaniu świeczek zapachowych. Kolacja ze świecami jest dobrym pomysłem. Ale jest jeden warunek. Nie mogą to być świece zapachowe. Okazuje się, że najpopularniejsze zapachy takie jak wanilia czy czekolada działają na niektórych mężczyzn uspokajająco. Według badań dwadzieścia procent panów podnieca zapach cytryny, grejpfruta. Zapach ten skłania facetów do większej ilości pocałunków. Kolejna duża grupa mężczyzn uważa, że najbardziej podniecający jest zapach żelu pod prysznic. Twierdzi tak około trzydziesty procent mężczyzn. Dla nich najlepszym zapachem jest ten, jaki ma kobieta po wyjściu spod prysznica. Kolejna grupa, którą stanowi trzydzieści pięć procent badanych twierdzi, że zapach ciała najbardziej ich pociąga. Najintensywniejszy jest on w zgięciach łokci, kolan oraz pod piersiami. Dlatego tak należy kierować partnerem by z zamkniętymi oczami trafiał do tych miejsc. Jako ciekawostkę można uznać, że ochotę na seks można regulować głodem?

Historia medycyna

Ból podczas ataku pojawia się nagle i obejmuje brzuch po prawej stronie pod żebrami. Czasem może promieniować do prawej łopatki. W takiej sytuacji przyjęło się potocznie twierdzić że dokuczają nam kamienie w woreczku. Lekarze nazywają tę chorobę kamicą żółciową. Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyja tłusta dieta. Powoduje ona krystalizowanie się cholesterolu, potem zalega on w postaci złogów w woreczku. Utrudnia to przepływ żółci niezbędnej przy trawieniu. W wyniku tego pęcherzyk zaczyna intensywnie się kurczyć i pojawia się trudny do zniesienia ból. Ataki tak jak wspomniałem pojawiają się nagle. Ból najczęściej pojawia się w kilka godzin po tzw błędach dietetycznych czyli po zjedzeniu czegoś tłustego lub smażonego. Dolegliwości są dość mocne, mogą towarzyszyć im wymioty które nie przynoszą żadnej ulgi. W takiej sytuacji najlepiej się położyć i zrobić ciepły okład na brzuch. Pomocny może być także czopek rozkurczowy. Można też ratować się preparatami żółciopędnymi. Najważniejsze jest jednak przejście na lekką dietę. W pierwszych dniach trzeba ograniczyć się do kleików i niewielkich ilości białego pieczywa oraz gotowanych warzyw. Do picia najlepsze będą ziołowe napary. Soki nie są wskazane. Po kolejnych kliku dniach można rozszerzyć dietę. Potem najważniejsze jest ustalenie przyczyny bólów. Dlatego trzeba poprosić lekarza o skierowanie na badanie krwi i usg. Wątroby oraz dróg żółciowych Jeśli badania potwierdzą obecność kamieni to może okazać się konieczne wycięcie woreczka. Ale jeśli drogi żółciowe są zdrowe to winna była zła dieta. Trzeba wtedy wyeliminowac potrawy tłuste na rzecz tych o wysokiej zawartości białka.

Forma po zawale

Zwał serca to nie inwalidztwo, można po nim wrócić do normalnego życia ale musimy zacząć lepiej dbać o siebie. W naszym kraju dopiero co trzeci pacjent który trafił do szpitala z zawałem dowiaduje się że cierpi na chorobę wieńcową. Wynika z tego jasno że wcześniej nie kontrolowali oni swego zdrowia. Nie widzieli oni że od lat mają nadmiar cholesterolu, a to przecież on odkłada się w naczyniach krwionośnych i nieuchronnie zwiększa ryzyko zawału. Czasem też osoby takie poddają się zbadaniu ale nie przejmują się wynikami i dalej żyją jak dawniej. No i stało się, teraz by chronić serce trzeba brać leki, zmienić dietę i ruszać się. Tylko dzięki temu będzie możliwe uniknięcie kolejnego zawału. Zacznijmy od diety, jej hasło przewodnie powinno brzmieć dużo warzyw i zdrowych tłuszczów. Jedzenie dobre dla naszego serca wcale nie musi być nie smaczne. Liczne badanie potwierdziły że najlepszą dietą dla serca jest kuchnia śródziemnomorska, ma ona ochronne działanie. Dziki niej normalizuje się ciśnienie krwi, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu. Podstawa tej diety są produkty pochodzenia roślinnego tj warzywa, wyroby z mąki pełnoziarnistej, rośliny strączkowe, kasze. Je się dużo morskich ryb natomiast mięso pojawia się dość rzadko. Jajek należy jeść do 4 szt na tydzień. Je się też produkty mleczne, w tym sery i jogurty. Słodycze i zastępuje się owocami. Potrawy przyrządza się z dodatkiem tłuszczów roślinnych, oczywiście najlepsze są oleje tłoczone na zimno, te z oliwek i te z rzepaku. . Należy też używać śladowej ilości soli. Ważny też jest wysiłek najlepiej umiarkowany i uregulowany. Najkorzystniejszy dla serca jest trening wytrzymałościowy taki jak pływanie czy jazda na rowerze. Koniecznie trzeba zrezygnować z papierosów, sprzyjają one zakrzepom, zmniejszają ilość tlen jaka dociera do serca i pogarszają rytm jego pracy. Na rynku są tez coraz skuteczniejsze leki. Dzięki nim możliwe jest zahamowanie procesów które mogły by wywołać kolejny zawał. Zalicza się do nich nowoczesne preparaty które poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, wzmacniające je i chroniące przed zapaleniami. . Ważne są też leki pomniejszające krzepliwość krwi, dzięki czemu ogranicz się ryzyko powstania skrzepów. Często konieczne jest włączenie też statyn. Ich głównym zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu.

Wątrobowe SOS

Na początku zastanówmy się co robić by naszej wątrobie nie szkodzić. Dla jej jak najlepszego zdrowia trzeba spożywać niewielkie posiłki objętościowo, za to częściej. Ostatni z nich można zjeść co najwyżej o 19 ale nie krócej jak wie godziny przed snem. Dla wątroby bardzo cenne jest białko dlatego nasza dieta powinna go zawierać jak najwięcej. Unikajmy tłuszczu i cukru. Postarajmy się zatem cukier do herbaty zastąpić miodem a śmietanę jogurtem. Ważne jest tez by spożywać jak najwięcej witamin i przeciwutleniaczy. Oczywiście najwięcej ich jest w warzywach. Wystrzegajmy się alkoholu który jest dla wątroby silnie toksyczny. Należy tez z umiarem stosować leki przeciwbólowe. Przed operacjami trzeba się zabezpieczyć poprzez szczepionkę na WZW B. Ornityna jest aminokwasem który neutralizuje toksyny jakie trafiają do naszej wątroby. Dlatego chroni przed uszkodzeniem i regeneruje powstałe już uszkodzenia. Dzięki temu opóźnia się proces włóknienia. Wspomaga ona tez procesy trawienne zaburzone wskutek niewydolności wątroby. Uszkodzenie samej wątroby przebiega nijako dwuetapowo. Pierwszy etap to jej stłuszczenie, jest to ściśle związane z gromadzeniem w komórkach kwasów tłuszczowych. Potem uszkodzone hepatocyty zostają uprzątnięte i ich miejsce zastępuje tkanka włóknista. To jest tak zwane zwłóknienie lub marskość. Ale przy ostrym zatruciu zwykle od razu dochodzi do zwłóknienia narządu. Aby sprawdzić stan wątroby to trzeba przeprowadzić wiele badań, większość z nich polega na obmacywaniu i opukiwaniu brzucha. We wczesnej fazie choroby narząd zwykle jest powiększony ale potem zmniejsza się co ma ścisły związek ze zwłóknieniem. We krwi oznacza się tez enzymy wątrobowe które są uwalniane w dużej ilości z uszkodzonych hepatocytów. W badaniu można tez wykorzystać USG i wykonać obraz jamy brzusznej oceniając wielkość wątroby i jej strukturę. Przydatna będzie też tomografia komputerowa która pokaże zmiany jakie zaszły w miąższu. Ostra lub skrajna niewydolność wątroby leczy się na oddziale szpitalnym. Podłącza się wtedy pacjenta do urządzenia które zastępuje wątrobę tym samym oczyszcza się krew z toksyn. W ostateczności je się nic ie pomorze trzeba wykonać przeszczep tego narządu.

Pigułki za i przeciw

pigulkiRynek pigułek rozwija się prężnie, warto, więc raz na jakiś czas zapoznać się z nowo dostępnymi preparatami. Choć w ciągu ostatnich lat pojawiły się różne nowe środki antykoncepcyjne taki jak wkładka domaciczna, to i tak pigułki są cały czas najbardziej popularne wśród pan. W naszym kraju pigułki są używane, przez co czwartą kobietę, nic, więc dziwnego, że firmy farmaceutyczne prześcigają się w coraz to nowszych preparatach. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie różnych proporcji progestagenu i estrogenu. Nowością jest też to, że najnowsze pigułki powinno się brać non stop, odstępując od stałego schematu, kiedy to zażywało się je 21 dni a potem robiło siedem dni przerwy. W najnowszych preparatach codziennie zażywa się nową tabletkę a po wykorzystaniu opakowania od razu otwiera się nowe. W takim schemacie okres podawanie nie podawania hormonów skraca się do dwóch lub czterech dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu miesiączki SA krótsze i mniej obfite. Pigułki takie są szczególnie polecane panią, które podczas miesiączki cierpią na różne dolegliwości. Minusem jest możliwość występowania przez pierwsze trzy miesiące nieplanowanych plamień w środku cyklu. Z czasem ta dolegliwość jednak ustępuje. Preparaty przepisywane przez lekarzy zawierają w swym skaldzie zwykle dwa hormony estrogen i progestagen. Progastagen jest wciąż udoskonalany. Pigułka taka jest lepsza dla pan z trądzikiem czy nadmiernym owłosieniem. Wszystkie istniejące dotychczas pigułki antykoncepcyjne zawierały, etynyloestradiol, ale nie jest to idealna wersja kobiecego hormonu. Silniej on wpływa na układ krzepnięcia, metabolizm wątroby i przemianę tłuszczów. To wszystko mogło żle wpływać na zdrowie pan. Aby to ograniczyć naukowcy opracowali nową pigułkę z Walerianem estradiolu. W efekcie tego zmniejszyły się skutki uboczne. Preparaty z tym hormonem zaleca się kobietom w każdym wieku, szczególnie młodym dziewczyną cierpiącym na krwotoczne miesiączki. To samo dotyczy starszych pań, które borykają się z długimi lub zbyt obfitymi miesiączkami.