Miesięczne archiwum: Luty 2013

Wzdęcia

Wzdęcia najczęściej pojawiają się po jedzeniu lub pod koniec dnia. Objawiają się tym, że w talii przybywa nam parę centymetrów. W takiej sytuacji trzeba przeanalizować wszystkie zjedzone potrawy i wypite napoje by ograniczyć występowanie tego zjawiska. Jeśli pijesz dużo napojów gazowanych to zawarty w nich gaz musi się gdzieś zebrać. Często wchłania się w przewodzie pokarmowym a tylko część wydostaje się na zewnątrz. Jednak najwięcej gromadzi się w jelitach i zaczyna je rozpychać. To właśnie wzdęcia. Spróbujmy zrezygnować z tego typu napojów. Nie tylko sprzyjają problemom gastrycznym, ale mają też bardzo dużo węglowodanów. W pół litrowej coli jest tyle cukru, co wsypanego luzem do 1/3 szklanki. Powinno się też jak najczęściej pić ziołowych herbatek, dobre z kminkiem, koprem i miętom. Przyczyną wzdęcia może być też jedzenie w pośpiechu. W takiej sytuacji oprócz jedzenia do żołądka trafia tez powietrze. Obwód pasa może zwiększać się do samego wieczora z każdym posiłkiem coraz bardziej. Dlatego też postarajmy się znaleźć czas na delektowanie się posiłkiem. Podczas obiadu nie warto dużo mówić. Specjaliści nie zalecają także oglądania telewizji i czytania gazet podczas posiłków. W takich sytuacjach automatycznie jemy szybciej. Połykaniu dodatkowych ilości powietrza sprzyja także spożywanie zbyt gorących luba bardzo zimnych potraw. Przyczyną wzdęć mogą być także rośliny strączkowe. Dlatego też ograniczaj jedzenie fasoli, grochu, kapusty oraz brukselki. Nie, którzy negatywnie tez reagują na brzoskwinie, jabłka i gruszki. Dlatego też trzeba ograniczyć rośliny strączkowe w diecie o ile dokuczają nam wzdęcia. Jeśli już zdecydujemy je zjeść to przygotujmy je z niewielką ilością tłuszczu. Fasolkę szparagową możemy przygotować tylko z odrobiną masła a grochówkę bez boczku. Jeśli oprócz wzdęć masz także biegunki lub zaparcia to znaczy, że możesz cierpieć na ZDJ, czyli zespół drażliwego jelita. W tej chorobie pojawia się także kurczowy silny ból w dole brzucha. Niestety do tej pory nie znaleziono przyczyny tej choroby. Wiadomo tylko ze dochodzi do zakłócenia pracy mięśni przesuwających jedzenie w przewodzie pokarmowym. Można zmniejszyć porcje i jeść 5-6 razy dziennie małe posiłki. Zrezygnujmy ze smażonych i mocno przetworzonych potraw. Jeśli objawy będą się utrzymywały dłuższy czas należy udać się do lekarza. Gdy już będzie rozpoznanie to gastrolog może przepisać nam leki, które złagodzą objawy. Chorobę tą leczy się tylko objawowo. W określonych sytuacjach stosuje się także psychoterapię.

Łagodne zmiany w piersiach

Sporo można dowiedzieć się o nowotworach złośliwych piersi. Jednak łagodne zmiany w tych gryczkach występują tak samo często jak te złośliwe. Często kobiety w piersiach wyczuwają zmiany, po badaniu okazuje się, że jest to na przykład pojedynczą torbiel. Objawy o m.in. okrągły, miękki guzek. W trakcie samobadania daje się on delikatnie przesuwać między palcami. Torbiel taka powstaje, gdy jeden z pęcherzyków wypełnia się płynem surowiczym. Jeśli ma wielkość kilku centymetrów to może zacząć powodować niedogodności, jeśli jest mniejsza to raczej nie daje żadnych objawów. Torbiele na ogół są niegroźne, jednak ich diagnoza jest konieczna. Niektóre z nich mają, bowiem nietypową pogrubiałą torebkę, w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że po pewnym czasie może rozwinąć się rak. Trzeba, zatem wykonać USG i mammografie to pozwoli na dokładniejszą ocenę. W leczeniu najczęściej stosuje się zabieg polegający na odciągnięciu płynu za pomocą strzykawki. Materiał ten następnie jest poddawany badaniu cytologicznemu. W piersiach może też powstać Mastopatia, mówimy o niej, gdy wyczuwamy wiele drobnych zmian, twardych zgrubień, często obrzmiałych i bolesnych. Choroba ta inaczej nazywa się guzkowatością piersi. Oprócz dużej ilości torbieli, podczas mammografii widać też ogniskowe zagęszczenie miąższu sutków. Choroba może mieć charakter od łagodnej do zaawansowanej. Często też towarzyszą jej zaburzenia cyklu miesiączkowego, dolegliwości nasilają się przed menstruacją. Leczenie to przede wszystkim łagodzenie objawów, dlatego przepisuje się preparaty hormonalne, lub leki hamujące widzialnie prolaktyny. Kuracja hormonalna w takim przypadku trwa około dwóch lat. Małe zmiany po tym czasie znikają, jednak często okazuje się, że te większe trzeba usuwać pooperacyjne. Innym schorzeniem, które może dotknąć piersi jest brodawczak jego objawem jest krwista wydzielina z brodawek. Łagodny nowotwór przewodu mlecznego – to jest jego druga nazwa. Utworzyć się on może w każdym wieku. Obecność tego guza można stwierdzić poprzez badanie o nazwie galaktografii. Jednak pełna diagnoza wymaga biopsji i pobrania materiału tkankowego. Guz liściasty to twardy pojedynczy niebolesny guzek. Często skóra nad nim jest zaczerwieniona i Celsjusza niż w reszcie piersi. Latami rozwija się on w miąższu sutka. Istnieją jego trzy rodzaje. Łagodny nie powoduje przerzutów, po wycięciu nie grozi odnowa guza. Przy odmianie złośliwej ryzyko przerzutów i odnowy sięga 25%.

Kawior a piękno

uroda003Kawior cały czas jest uznawany za przysmak ludzi z wyższych sfer. Mało, kto wie, że w dwunastym wieku gościł on tylko na stołach ubogich. Jedzony on był wtedy najczęściej przez rybaków przy czyszczeniu ryb, oferowany był tez na straganach rybnych. Podobno nawet stały beczki z kawiorem i każdy mógł z nich nabrać tego produktu za niewielka opłatę. Potem nastał szesnasty wiek i ceny kawioru zaczęły drastycznie rosnąć, po pewnym czasie doszło do sytuacji, w której stać na niego było tylko zaocznych. Kiedyś kawior był pozyskiwany tylko w basenie Morza Kaspijskiego, dziś jest on pozyskiwany niemal na całym świecie. Spowodowało to obniżenie jego cen. Dziś kawior czarny z ryb jesiotrowatych kosztuje około złotówki za gram. Ale są też czerwone jajeczka, które są tańsze pięć razy. Ale kawior nie tylko warto jeść ze względu na jego walory smakowe, ma on w sobie bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, pożądanych przez nas zorganizować pierwiastków. Kawior zawiera pierwiastki takie jak fosfor, cynk, jod i magnez, ma w sobie też dużo witamin szczególnie A, D, E. Te wszystkie składniki poprawiają prace serca i zwiększają ochotę na seks. Kawior stosuje się też w kosmetyce, choć nie w takiej postaci. Produkuje się z niego ekstrakt pobudza on komórki do intensywniejszej pracy przy procesach odnowy, zmniejsza się tez parowanie wody. Dlatego po zabiegach z użyciem kawioru skóra jest dogłębnie nawilżona, wygładzona i odporniejsza na działanie zewnętrznych czynników szkodliwych. Na rynku jest bardzo dużo kosmetyków, które zawierają wyciąg z kawioru, możemy je stosować samodzielnie, nie musimy udawać się do salonów piękności. Innym wyjściem jest właśnie profesjonalny zabieg w salonie urody. Polega na złuszczeniu martwego naskórka peelingiem na bazie soli morskiej. Potem nakłada się na twarz płatki kolagenowe z kawiorem. Potem robi się masaż twarzy, szyi i dekoltu. Potem następuje nałożenie na twarz kremu rozświetlającego. Taka syturację to jednorazowy koszt 150zł. Ale trzeba wiedzieć, że aby uzyskać trwałe efekty terapii trzeba poddać się przynajmniej serii 10 zabiegów. Najlepiej jak by seria odbywała się raz na tydzień. Jeśli chodzi o spożywanie kawioru to trzeba go podawać z białym pieczywem lub krakersami. Potrawę serwuje się też na niewielkich miseczkach.

Atak woreczka żółciowego

Ból podczas ataku pojawia się nagle i obejmuje brzuch po prawej stronie pod żebrami. Czasem może promieniować do prawej łopatki. W takiej sytuacji przyjęło się potocznie twierdzić że dokuczają nam kamienie w woreczku. Lekarze nazywają tę chorobę kamicą żółciową. Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyja tłusta dieta. Powoduje ona krystalizowanie się cholesterolu, potem zalega on w postaci złogów w woreczku. Utrudnia to przepływ żółci niezbędnej przy trawieniu. W wyniku tego pęcherzyk zaczyna intensywnie się kurczyć i pojawia się trudny do zniesienia ból. Ataki tak jak wspomniałem pojawiają się nagle. Ból najczęściej pojawia się w kilka godzin po tzw błędach dietetycznych czyli po zjedzeniu czegoś tłustego lub smażonego. Dolegliwości są dość mocne, mogą towarzyszyć im wymioty które nie przynoszą żadnej ulgi. W takiej sytuacji najlepiej się położyć i zrobić ciepły okład na brzuch. Pomocny może być także czopek rozkurczowy. Można też ratować się preparatami żółciopędnymi. Najważniejsze jest jednak przejście na lekką dietę. W pierwszych dniach trzeba ograniczyć się do kleików i niewielkich ilości białego pieczywa oraz gotowanych warzyw. Do picia najlepsze będą ziołowe napary. Soki nie są wskazane. Po kolejnych kliku dniach można rozszerzyć dietę. Potem najważniejsze jest ustalenie przyczyny bólów. Dlatego trzeba poprosić lekarza o skierowanie na badanie krwi i usg. Wątroby oraz dróg żółciowych Jeśli badania potwierdzą obecność kamieni to może okazać się konieczne wycięcie woreczka. Ale jeśli drogi żółciowe są zdrowe to winna była zła dieta. Trzeba wtedy wyeliminowac potrawy tłuste na rzecz tych o wysokiej zawartości białka.

Walczymy z przebarwieniami

plamkiPlamki najczęściej pojawiają się kilka lub kilkanaście tygodni po urlopie i to wcale nie jest przypadek. Winne jest promieniowanie UV i wystawianie na promieniowanie UV. Winne mogą też być zmiany hormonalne w okresie pomenopauzowym. Dochodzi do tego także w czasie ciąży i w trakcie terapii hormonalnej. Przyczyną przebarwień mogą tez być kosmetyki, perfumy a nawet leki czy zioła. Jednak po urlopie winna jest najczęściej niewłaściwa ochrona przed promieniami słonecznymi. Ciemne plamki występujące na dłoniach mogą świadczyć o problemach z wątrobą, nerkami lub tarczycą. Każdy z nas jest narażony na zmiany pigmentacyjne, jednak większe ryzyko dotyczy osób o ciemnej karnacji u nich też przebarwienia są intensywniejsze i trudniej ustępują. Jeśli plamki pojawiły się niedawno i są powierzchowne to można spróbować je usunąć domowymi sposobami. Wykorzystajmy do tego naturalną moc kwasów organicznych w owocach. Najlepsza jest cytryna i jabłko. W kwasach tych znajdują się substancje o właściwościach de pigmentacyjnych takie jak kwas kojowy. Jest w nich także witamina C i składniki złuszczające. Trzeba jednak wiedzieć, że może to nie przynieść efektu a jedynie rozjaśnić zmianę. Dlatego najlepiej wybrać się na konsultację do lekarza. Może on przepisać nam maści lub zalecić inne metody leczenia. Gdy wybierzemy się do kliniki medycyny estetycznej to tam też zaczyna się od zabiegów z użyciem peelingów chemicznych, które bazują na kwasach szczególnie glikolowego, migdałowego. Jeśli chcesz przeprowadzić zabieg na twarzy to koszt jednorazowego to około 300zł. Bardzo dobre efekty osiąga się stosując najnowsze metody leczenia światłem, czyli laserem. Jest tu bardzo dużo odmian i nie sposób o wszystkich wspomnieć. Najszybszym i najpopularniejszym sposobem na zmiany skórne jest Cosmelan, jednorazowy zabieg likwidujący przebarwienia naskórka. Cała kuracja trwa trzy miesiące, jednak jest ona droga i będziemy musieli za nią zapłacić 1500 – 2000 zł. Daje on nawet 98% skuteczności przy likwidacji zamian barwnikowych. Terapia ta wymaga tylko jednej wizyty u kosmetyczki, która w ciągu kilku minut nakłada się na skórę na kilka godzin specjalną maskę. W domu należy tylko stosować specjalny krem Cosmelan 2 przez okres od 3 miesięcy do nawet kilku lat. Krem ten tez można stosować nawet przez kilka lat. Krem ten należy stosować stale, bo po jego odstawieniu i kolejnym nasłonecznieniu przebarwienia mogą powrócić. Niezależnie od rodzaju zmian i wybranej metody ich niwelowania, Po zabiegu pamiętaj tylko o odpowiednim nawilżaniu skóry.