Miesięczne archiwum: Grudzień 2012

Cukrzyca i insulina

Są takie osoby, które będąc chorymi na cukrzyca chciało b uniknąć insuliny, po prostu się jej boją. Obecnie w walce z tą chorobą zdobywamy nowych sojuszników. Okazuje się, że można nie podawać insuliny zastępując ją innymi preparatami. Jeśli trzustka nie produkuje insuliny – tak właśnie jest w cukrzycy typu 1 – to chory musi przyjmować ten hormon. W typie 2 zaczyna się od leków doustnych, a jeśli to nie przynosi efektów to także podaje się insulinę. Tu dochodzimy do nowoczesnego leku, który może zastąpić podawanie insuliny, mowa o saksagliptynie. W Polsce w wielu przypadkach przy cukrzycy drugiego typu stosuje się leki będące pochodnymi bieguanidu, sulfonylomocznika i akarbozę. Zwykle leczenie zaczyna się od pierwszego z nich. Można Metforminę stosować, jako pojedynczy lek lub wraz z innymi. Leki z tej grupy powodują wzrost produkcji i uwalniania insuliny z komórek trzustki. We wczesnym etapie cukrzycy typu 2 w zwalczaniu hiperglikemii po posiłkowej dobre są niedostępne jeszcze w naszym kraju glinidy. Oddziałują one na wczesny wyrzut insuliny. Jednak nie powodują one w odróżnieniu od konkurencji sadków cukru między posiłkami czy na czczo. Zastanówmy się czy cukrzyce można skutecznie leczyć samymi tabletkami. Jeśli chodzi o leczenie cukrzycy to najważniejsza jest modyfikacja stylu życia, odżywianie i aktywność fizyczna a dopiero potem środki farmakologiczne. Dieta i ruch są bardzo często pomijane. Nie ma inne możliwości wyrównanie cukrzycy jak odpowiednie odżywianie i wysiłek fizyczny. Jeśli terapia jest dobrze prowadzona za pomocą tabletek to po jakimś czasie pacjent przechodzi na insulinę. Często na stałe, jeśli w wyniku poprzedniego leczenia doszło do wypalenia komórek produkujących insulinę. Czasem możliwe są też tymczasowe przejścia na insulinę. Ma to miejsce w sytuacji, gdy trzeba podać insulinę, ponieważ cukry gwałtownie rosną. Kobieta lecząca lekami powinna przejść na insulinę przy zajściu w ciążę. Przy złej kontroli cukrzycy, która objawia się złym poziomem cukru przez jakiś czas bądź wzrostem odsetka długofalowego wskaźnika jej wyrównania. Wiadomo, że najlepszym sposobem leczenia dla ludzi młodych oprócz diety i wysiłku fizycznego jest insulina. Jeśli przy tym leczeniu doustnym nie dochodzi do wyrównania to trzeba przejść na insulinę. Jednak trzeba oznaczyć jak duży poziom insuliny produkuje organizm pacjenta. Ludzie starsi często mają powikłania, z których jest najgorsza niewydolność nerek. To może być wskazanie do przejścia na insulinę.

Zdrowy kręgosłup

Szacuje się że ten problem występuje u około 90% polaków. Ze statystyk wynika też że większość zwolnień lekarskich w pracy dotyczy bólu kręgosłupa. W większości przypadków lekarze rozkładają ręce, przepisują tylko środki uśmierzające ból, czasem też skierują nas na rehabilitację. Nieocenione są proste ćwiczenia, masaż i terapia ciepłem lub zimnem. Ale by pozbyć się bólu na dłuższe trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia. Wiadomo bowiem ze za dolegliwości kręgosłupa odpowiadają nasze codzienne grzeszki prym wiedzie tu brak ruchu, mięśnie podtrzymujące kręgosłup nie mają szansy się wzmocnić, są więc słabe i bolą. Winna może też być siedząca lub stojąca praca, także stres i nadwaga. Jeśli narzekasz zna ból krzyża to może to czasem świadczyć o chorobach kobiecych. Ale w lwiej większości winne są zmiany zwyrodnieniowe w tym miejscu ulgę w takim przypadku może przynieść nacieranie pleców ciepłym ręcznikiem. Unikaj też dźwigania, jeśli ból trwa dłużej jak kilka dni to trzeba się udać na konsultację do ginekologa i ortopedy. Jeśli ból pojawia się po środku pleców to najczęściej spowodowany jest wadą postawy lub zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku piersiowym kręgosłupa. Najczęściej winne jest przesiadywanie w złej pozycji przy biurku, spanie na miękkim materacu i brak ruchu. Pomocna będzie tu kąpiel w ciepłej wodzie. Warto też wybrać się na basen by popływać stylem grzbietowym. Na ból ramion cierpią najczęściej kobiety, jest on najczęściej spowodowany stanem zapalnym torebki stawowej lub ścięgna. Tu też pomocny będzie ciepły kompres. Jeśli to wszystko nie działa i bierzesz pod uwagę wizytę u kręgarza to wybierz profesjonalistę. Trzeba sprawdzić czy ma stosowane dyplomy i certyfikaty. Gdy często zmagamy się ze stresem to może pojawić się ból karku. Ale może on tez być spowodowany zwyrodnieniem, zbyt długim rozsiadywaniem przed komputerem lub spaniem na złej poduszce. Ból taki często łączy się ze sztywnością karku.

Pokonaj przedwiosenne dolegliwości

W tym okresie, zresztą jak w każdym innym trzeba zadbać o swoja kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Dzień już jest coraz dłuższy, słońce już przebłyskuje, choć jeszcze sporo brakuje by naprawdę było ciepło. Nasz organizm potrzebuje całkiem sporo czasu by przyzwyczaić się do tej nowej aury. Naukowcy mówią o tak zwanym marcowym biometrze, tylko nieliczni są na niego niewrażliwi i to najczęściej mowa tu o sportowcach aktywnie ćwiczących cały rok. Przesilenie wiosenno zimowe jest odczuwane przez każdy niemal organizm, reaguje na skoki temperatury i ciśnienia, burze i fronty czujemy w stawach i kościach. Jedni odczuwają tylko ogólne znużenie, czasem bóle głowy. Zmiany w pogodzie najbardziej odczuwają osoby, które chorują przewlekle. W trudne dni nasilają się dolegliwości ze strony układu krążenia, zaostrzają się objawy choroby wrzodowej, pojawia się strzykanie w kościach. Pogorszeniem stanu samopoczucia często reagują osoby niestabilne emocjonalnie. U takich osób nagłe zmiany aury mogą wywołać uczucie lęku, silne mdłości a nawet zaburzenia trawienia. Jeśli wyraźnie czujesz się gorzej to zacznij od rozmowy o tym fakcie ze swoim lekarzem. Jeśli w zażywamy jakieś leki to w okresie nasilonych objawów może się okazać konieczne ich zwiększenie. Trzeba też odpowiednio przygotować nasz układ odpornościowy byśmy nie stali się podatni na wiosenne infekcje. W tym celu trzeba zmobilizować nas zorganizować do produkcji ciał, które nas obronią, mowa tu szczególnie o limfocytach T. Nie warto też w tym czasie ryzykować, dlatego unikaj skupisk ludzkich, w których najszybciej szerzą się choroby. Spaceruj, ruszaj się, stosuj domowe profilaktyczne metody takie jak sok malinowy czy mleko z miodem. Dla osób, które nie lubią ćwiczyć polecam przynajmniej spacery, zamiast jechać zatłoczonym tramwajem przejdź te dwa – trzy przystanki, na pewno wyjdzie ci to na zdrowie. Jeśli wybierasz się dalej do domu, a na dworze jest zimno to ubierz się na cebulkę. Nie tylko będzie ci cieplej, ale i w razie potrzeby będziesz mogła się rozebrać by nie sprowadzić do przegrzania organizmu. Nie forsuj się, przyjmuj na siebie tyle obowiązków ile musisz. Pamiętaj, że odpoczynek jest bardzo ważny. Osłabienie organizmu może tez być spowodowane długotrwałym i silnym stresem. Zadbaj o prawidłowa dietę, jedz dużo nabiału i ryb. Nie ma teraz za dużej ilości Świerzych warzyw, dlatego jedz mrożonki. Stosuj wzmacniające herbatki ziołowe.

Serce u pań

W społeczeństwie krąży opinia, że kobiety mają mocniejsze serce niż mężczyźni. Dlatego też rzadziej chorują na chorobę wieńcową i zawał. Jednak nie jest to prawda, kobiety chorują tak samo często jak mężczyźni, faktem jest jednak, że o dziesięć lat później. Obecnie na choroby serca (jak wynika e statystyk) umierają panie niż panowie. Serce kobiety jednak nie różni się niczym od tego męskiego. Jest nieco mniejsze i lżejsze. Dodatkowo tętnice, które doprowadzają do niego krew są węższe. Różnice te nie mają wpływu na jego pracę. Cały mit o mocniejszym sercu wziął się stad, że kobiety mają estrogeny, hormon, który chroni w pewnym stopniu serce. Rozszerza on i ujednolica naczynia krwionośne. Estrogeny wstrzymują też groźny cholesterol i hamują rozwój miażdżycy. Jednak wiele osób przecenia jego możliwości. Udowodniono, że menopauza nie zwiększa drastycznie ryzyka chorób serca u kobiet. Po wielu badaniach okazało się, że estrogeny chronią układ krążenia, lecz nie w wystarczającym stopniu. Sporo kobiet w obecnych czasach prowadzi męski tryb życia, nadużywają alkoholu, palą papierosy, często funkcjonują w stresie. Kobiety powinny dbać o serce przez całe Zycie a nie dopiero wtedy jak nadejdzie menopauza. Choroby serca u pań są rozpoznawane później niż u panów. Kobiety częściej lekceważą swoje dolegliwości, często myślą tylko o dzieciach zapominając o całej reszcie. Nie bez winy są też lekarze. Często bagatelizują one objawy występujące u kobiet. U kobiet tak samo jak u mężczyzn występuje choroba niedokrwienna, jej objawem jest Dawiach ból zamostkowy, najczęściej pojawia się on podczas wysiłku i ma charakter pieczący, gniecie i rozpiera klatkę. Jest on często odbierany, jako intensywny. Kobiety z tą chorobą opowiadają ze mają problemy z przełykaniem, duszności, ból szyi, odczuwają lęk oraz zmęczenie. Często jest bagatelizowany i mylony z bólem żołądka czy też zmianami w kręgosłupie. Jeśli chodzi o zwał sera to u kobiet częściej jest on nierozpoznany, często dopiero elektrokardiogram pokazuje, że doszło do zawału. Czasem, bowiem przebiega on bezbólowo. W sporej ilości zamiast bólu występuje uczucie potwornej duszności, bóle karku, duże wyczerpanie, ból pleców. Wśród wszystkich chorób ta jest najbardziej babska. Chodzi o to, że jest ona przede wszystkim rozpoznawana tylko u kobiet. Atakuje miedzy 45 a 55 rokiem życia, rozpoznamy ja po dławiącym bólu charakterystycznym dla choroby wieńcowej.