Miesięczne archiwum: Czerwiec 2012

Implant lub licówka

Jeśli marzysz o uśmiechu idealnym to warto przyjrzeć się swemu uzębieni i je poprawić. W tym celu trzeba się udać do stomatologa, dzięki temu będziesz nie tylko piękniejsza, ale i zdrowsza. Czasem zdarza się, że brak zęba powoduje ból głowy i inne dolegliwości. Dlatego zaleca się braki w uzębieniu jak najszybciej naprawiać. Powstająca przez to szpara powoduje też wadę zgryzu. Najczęściej ubytki takie były zastępowane ruchomymi protezami lub mostków. Ale coraz bardziej polarna jest tez metoda wszczepów śródkostnych. Tylko, że cena takiego jednego implantu to około 4 tyś zł. Czasem stajemy przed wyborem czy proteza czy implant. Jełki mamy taką możliwość to zdecydowanie powinniśmy wybrać implant. Po jego wszczepieniu tkanki zrastają się w ciągu kilku miesięcy. Metalowe elementy implantu to nic innego jak tytan, jest on obojętny dla tkanek. Ale ma tez inną cenną właściwość, mianowicie może zrastać się z tkankami. Po założeniu implantu od razy zakładana jest tymczasowa korona. Potem jest zstępowana bardziej szlachetną, która pozostanie już na stałe. Nowością są implanty z tlenku cyrkonu. Stosuje się je najczęściej tam gdzie zaistniało prawdopodobieństwo, że tytan będzie prześwitywał przez dziąsło. Dotyczy to pacjentów z miękką i cienka tkanką. Tymczasem omawiany implant jest zupełnie biały, więc całkowicie niewidoczny.

Zdrowe mięso

Zmiękczanie produktów w silnie ogrzanym tłuszczu nazywamy smażeniem. Tłuszcz ogrzewa się do temperatury wyższej niż woda. Dlatego surowe produkty, które smażymy w tłuszczu, gwałtownie parują. Wysusza to ich tkankę, która po wydzieleniu wody zaczyna się szybko przypiekać, co jest wstępem do zwęglenia, czyli do spalenia. Smażenie trwa krótko — bo tylko do tej chwili, w której powierzchnia smażonego produktu zaczyna się rumienić. Bez względu na to, czy jego warstwy środkowe już zmiękły, czy nie, musimy produkt wyjąć z tłuszczu z obawy przed spaleniem jego powierzchni. Tkanka produktu, który mamy smażyć, musi więc być bardzo delikatna i soczysta, aby w ciągu krótkiego czasu smażenia mogła — nie wysuszając się — zmięknąć. Toteż nie wszystkie produkty nadają się do smażenia. Mięsa normalnie obłonionego, przyrośniętego do chrząstek nie można smażyć, bo w czasie smażenia błony nie tylko nie mogą napęcznieć i rozkleić się, ale parując w zetknięciu z silnie rozgrzanym tłuszczem muszą jeszcze oddać wodę. Z wilgotnych stają się wiórowate i tak twardnieją, że nie można ich pokrajać ani pogryźć. A więc do smażenia nadaje się tylko dojrzałe mięso, które zbudowane jest z miękkiej, soczystej tkanki mięśniowej, obłonionej cieniutkimi, wiotkimi błonkami. Takim mięsem są następujące części tuszy: schab, polędwica wołowa, kotletowa część cielęciny i niektóre części udźca cielęcego, comber królika; z drobiu — młodziutkie kurczęta. Z takiej tkanki zbudowane są także wątroba i mózg. Mięso psuje się bardzo szybko, szczególnie w okresie lata. Zepsute mięso jest nie tylko obrzydliwe, ale także bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby mięso zachowało właściwy smak, zapach i kolor, należy je strzec przed zepsuciem i umieć przechowywać w świeżości przez kilka dni. Większą ilość mięsa wieprzowego i wołowego pekluje się, tj. przechowuje solone z dodatkiem saletry i przypraw, następnie wędzi i w tym stanie utrwala na kilka tygodni. Na krótki okres zabezpiecza się mięso od zepsucia stosując jeden z następujących sposobów. Przetrzymując mięso z dnia na dzień można je obłożyć liśćmi świeżej pokrzywy lub chrzanu, zawinąć w ścierkę zwilżoną octem bądź trzymać je w misce w zaprawie z octu; w każdym wypadku mięso należy przechowywać w chłodzie. Jeżeli mięso zakupujemy w odległym miasteczku i wieziemy w czasie upału do domu, należy zaopatrzyć się przed wyjazdem w pokrzywy oraz w odpowiedniej wielkości ścierkę. Mięso po zakupie obkładamy ściśle pokrzywami, zawiązujemy w ścierkę i wkładamy do worka. W ten sposób można mięso przechować przez 1 dzień.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Czasami jest to zjawisko naturalne, ale może to być tez objaw choroby. Najczęściej zaburzenia występują u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz u pań przed menopauzą. Jednak mogą się przydarzyć każdej kobiecie niezależnie od wieku. Najczęściej winna są hormony. Pierwsza miesiączka pojawia się u dziewczynek w wieku 11-13 lat, w tym okresie układ hormonalny jest nie w pełni dojrzały więc miesiączka może być nie regularna. Zaburzenia mogą się utrzymywać przez dwa lata od tego momentu. Jest to coś zupełnie naturalnego. Jeśli natomiast trwają dłużej jak dwa lata to najlepiej porozmawiać z ginekologiem. Jeśli menstruacje są długie i obfite wówczas u dziewcząt powyżej 16 roku zycia warto je unormować. Sposobem na to jest podawanie przez rok elków hormonalnych. Silne krwawienia są groźne mogą bowiem prowadzić do anemii. Do ginekologa udajemy się także wtedy gdy krwawienia ustały. W większości przypadków jest to wynik anoreksji lub bulimia która jest bardzo skutecznie skrywana przed rodzicami. Przypomnijmy tylko ze regularne cykle trwają między 26 a 32 dni, odstępy pomiędzy nimi powinny być stałe. Różnice między przerwami kolejnymi nie powinny przekraczać 4 dni wtedy mieszczą się w normie. Można zmierzyć ilość traconej krwi poprzez ilość zużytych podpasek. Nie powinno być ich mniej jak 3 sztuki dziennie i więcej jak 10. Prawidłowa menstruacja trwa od 3 do 7 dni. Na początku miesiączki możliwe są tez niewielkie bolesne skurcze. Pamiętajmy że nie ma osoby u której miesiączka występuje jak w zegarku. Wpływ na to mają diety, treningi, wysiłki, przepracowanie mało snu i stres. Jeśli żadne z tych przyczyn nie występuje to trzeba przyjrzeć się bliżej hormonom. Winna może być niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Zaburzenia te leczy się hormonalnie poprzez podawanie środków farmakologicznych. Czasem długie i obfite miesiączki u pan najczęściej po 35 roku życia mogą być spowodowane przez mięśniaki macicy. Jeśli miesiączki są bolesne to winna może być endometrioza. Dotyka ona zwykle między 22 a 45 rokiem życia. Już w wieku 45 lat mogą pojawiać się pierwsze objawy świadczące o tym że do ostatniej miesiączki jest blisko. W tym okresie cykle są coraz częściej nieregularne i bezowulacyjne. Zdarza się też często że menstruacje są bardziej obfite niż kiedyś, jednocześnie wydłużają się przerwy między nimi. Zaburzenia takie w wieku poprzedzającym menopauzę są czymś zupełnie normalnym. Obfite krwawienia ze skrzepami mogą sygnalizować przerost endometrium który występuje głównie u kobiet po 45 roku życia.

Niekonwencjonalne metody leczenia

Ostatnie badania wykazują, że niektóre dzieci uzyskują poprawę zdrowia w wyniku nakłuwania wykonywanego przez specjalnie w tej metodzie wyszkolonych lekarzy. Wśród wybranych dzieci astmatycznych akupunktura może być stosowana raczej jako leczenie pomocnicze. Niemniej jedynie lekarz może radzić akupunkturę w konkretnym przypadku waszego dziecka. Jeżeli życzysz sobie tego typu zabiegów, upewnij się przed wizytą w gabinecie akupunktury, że lekarz stosujący tę metodę jest odpowiednio przeszkolony i doświadczony. Jest sporo takich „specjalistów” od akupunktury, którzy stosują ją ze względu na dochody, nie mając większego pojęcia o tej metodzie ani też umiejętności. Na pewno też nie znają związku między nakłuwaniem i astmą. Niedawno w Hongkongu sprawdzono wyniki leczenia akupunkturą przez specjalistów i przez domorosłego „fachowca”. Ten pierwszy miał wiele sukcesów w leczeniu. Ten drugi nie miał się czym pochwalić. Podobnie hipnoza może pomóc dziecku w walce z astmą, ale tą metodą też nie można choroby wyleczyć całkowicie. Hipnoza pomaga głównie dzieciom w radzeniu sobie w okresie nasilenia duszności. Preparaty ziołowe nie są tak skuteczne jak leki stosowane przez zwykłą medycynę. Lepiej więc już leczyć dzieci preparatami, o których była mowa poprzednio, niż zgłębiać tajniki receptur zielarskich. Głównym problemem stwarzanym przez tzw. medycynę alternatywną jest odwracanie naszej uwagi od udanych, skutecznych i bezpiecznych sposobów leczenia wypracowanych przez współczesną medycynę. Prawie wszystkie dzieci mają szanse pozbycia się objawów astmy przy użyciu dostępnych leków. Błagam was, nie używajcie waszych dzieci jako pionków na szachownicy w rozgrywce medycyny z innymi metodami. Wszystkie te metody mają jakąś rolę do odegrania i mogą się wzajemnie uzupełniać w niektórych wypadkach zaburzeń alergicznych. Ale martwią mnie rodzice, którzy poddają dzieci leczeniu różnymi „cudownymi” środkami z powodu rozczarowania lekarzami i lekami przez nich zalecanymi.