Miesięczne archiwum: Marzec 2012

Skuteczniejsze odchudzanie

W zimie wielu osobom przybyło kilogramów, więc warto już dziś zrzucić trochę wagi by na lato było jak znalazł. Najbardziej optymalna dietą jest zdrowy okarm, odpowiednio zbilansowany z małą ilością kalorii. Powinno się w takiej diecie znaleźć jak najwięcej zdrowych substancji odżywczych. Dziennie powinno się zjadać minimum 100g węglowodanów, 1g białka na kilogram wagi ciała. Ważne jest też by było co najmniej 30g tłuszczu i nie mniej jak 20g błonnika. Stosujmy też nie więcej jak 5 g soli kuchennej i pijmy 2 litry wody niegazowanej. Jeśli wybieramy produkty do jedzenia to warto wybrać te które ułatwia nam trawienie i chudnięcie. Ważne są tu przed wszystkim aminokwasy rozgałęzione, szczególnie leucyna. Dzięki niej nie tylko szybciej będziemy chudnąć ale też ochroni nas przed zespołem metabolicznym. Ważne są też kwasy tłuszczowe omega-3 i omega -6. One nie odkładają się w komórkach tłuszczowych. Zmniejszają apetyt. Na skuteczne jedzenie jest wiele sposobów, najczęściej w produktach eliminujemy tłuszcz i cukier, są to bowiem najbardziej tuczące składniki odżywcze. Jeśli coś ma napis light to oznacza że jet mniej kaloryczne. Warto też szukać ich wśród soków, jogurtów i serów. Najnowszym hitem wśród substancji wspomagających odchudzanie jest Svetol czyli wyciąg z zielonych ziaren kawy. W tych nasionkach znajduje się bowiem kwas chlorogenowy CGA. Jest to bardzo silny antyoksydant który zapobiega nadmiernemu wyrzutowi insuliny, a ona w wysokich stężeniach sprzyja gromadzeniu zapasów i jednocześnie utrudnia spalanie tłuszczu. Kwas ten pomaga też regulować poziom glukozy i hamuje jej wchłanianie w jelicie cienkim. W takim przypadku nasz organizm bardziej efektywnie czerpie energię z e zgromadzonej tkanki tłuszczowej tym samym lepiej chudniemy. Substancja ta obniża też IG czyli indeks glikemiczny posiłków. Tym samym częściej podczas diety możemy sobie pozwolić na ulubiony smakołyk. Ekstrakt z zielonej kawy najlepiej uzupełnić zieloną herbatą. Hamuje ona enzymy odpowiedzialne za trawienie i spalanie tłuszczów, pobudza przemianę materii. Najgorszym błędem przy odchudzaniu jest stosowanie głodówek i diet jednoskładnikowych. W efekcie tego nasze ciało może pobierać białko z mięśni, powstaje zaburzenie ciśnienia krwi, źle pracuje układ krążenia i wątroba.

Męskie choroby genetyczne

Niestety od rodziców nie tylko dziedziczymy wygląd czy pozytywne cechy. W spadku możemy też dostać chorobę. Nasze geny to zakodowane informacje o naszych cechach takich jak wygląd czy skłonności do określonych chorób. Zbudowane są one z DNA i tworzą zwarte struktury zwane chromosomami. Znajdują się one w każdej komórce naszego organizmu. Znajdują się one także w komórkach jajowych i plemnikach. Z momencie zapłodnienia zarodek otrzymuje chromosomy od swoich rodziców. Każdy z nas ma ich 46, polowe otrzymuje od matki i połowę od ojca. Chromosomy na 23 miejscu nazywa się chromosomami płci. U kobiet SA to dwa chromosomy X u mężczyzn jeden X i jeden Y. Jeśli jeden z genów na chromosomie X jest nosicielem choroby dziedzicznej to odziedziczy ją dziecko płci męskiej. Dziewczynka w takim przypadku jest tylko nosicielką, nie zachoruje. Może jednak przekazać gen swoim dzieciom. Jeśli sytuacja ta ma miejsce u mężczyzny to determinuje to chorobę. Mężczyzna przekaże ten gen córce, a ona stanie się nosicielką. Jest to bardzo komplikowana sprawa. Jeśli chodzi o choroby dziedziczne to mamy na przykład dystrofię mięśniową Duchenne’a. Objawy ukazują się już między 1 a 4 rokiem życia. Zmiany postępują symetrycznie i dotyczą zaniku mięśni. Zaczyna się od pasa i powstaje kaczkowaty chód. Potem dochodzą problemy ze wstawianiem z pozycji siedzącej przy wchodzeniu po schodach. Potem po pewnym czasie ujawniają się przykurcze. Chorobę tą można spowolnić poprzez jak najdłuższą aktywność fizyczną dziecka. Kolejną chorobą dziedziczna jest zespół huntera. Pierwsze objawy pojawiają się między 2 a 3 rokiem życia. Są dwa typy tej choroby, w typie A występuje pogrubienie rysów twarzy, niski wzrost, zmiany stawowe, upośledzenie umysłu i zmiany rojowe. W typie B natomiast upośledzenie umysłowe nie ma miejsca wcale lub jest bardzo niewielkie. Od ojca można też odziedziczyć skłonność do raka prostaty. Dlatego jełki któryś z naszych przodków miał z tym problemy to wskazane jest częste udawanie się do lekarza w cel kontroli. Możemy też odziedziczyć skłonność do raka jelita grubego. Badaniem, które pozwoli na wykrycie raka jelita nazywa się kolonoskopią. Jeśli ktoś z twych bliskich miał ten nowotwór to zaleca się wykonywanie badań od 40 roku życia, co pięć lat. Możemy tez sprawdzić czy jesteśmy obciążeni genetycznie. Zrobić tro można w poradni genetycznej.

Problemy ze słuchem

Kiedyś sądzono, że niedosłuch dotyczy tylko ludzi po 60 roku życia. Ale dziś ma z tym problemy, co szóste dziecko. Główna przyczyną takiego stanu jest starzenie się słuchu. Ale my tez nie jesteśmy bez winy, ponieważ często katujemy uszy głośną muzyką, czy też hałasami w pracy. Bardzo groźne jest popularne u młodych, słuchanie muzyki przez słuchawki. Zaobserwowano też predyspozycję rodzinna do tego typu zachowań. Są też osoby, które twierdzą, że negatywny wpływ na nasze uszy mają fale emitowane przez telefony komórkowe. Niedosłuch zaczyna się od gorszego rozumienia mowy, Słyszymy, że coś ktoś do nas mówi, ale nie rozumiemy, co. Ma to miejsce w złych warunkach akustycznych. Kolejny objaw to dyskretne szumy stałe lub narastające. Potem już tylko kwestia czasu by okazało się, że potrzebujemy aparatu. Moment, w którym powinniśmy sięgnąć po aparat przychodzi wtedy, gdy tracimy kontakt z otoczeniem. Trzeba też bacznie obserwować bliskich, ponieważ zdarza się, że ludzi wycofują się z życia towarzyskiego ze względu na problemy ze słuchem. Obecnie technika jest bardzo rozwinięta, na rynku są bardzo nowoczesne aparaty. Nie ma problemu z dobraniem takiego, dzięki któremu będziemy wszystko słyszeli i rozumieli. Jednak wciąż wiele osób boi się nosić aparat ze względu na reakcję innych. Choć do okularów to już zdążyliśmy się przyzwyczaić to do aparatów słuchowych na pewno nie. Są tez inne powody tego, że aparaty są mało popularne. Wiele starszych osób na przykład boi się technicznych problemów z obsługą. Ale nie powinien to być problem, bowiem okazuje się, że aparaty dobiera się indywidualnie dla każdego. Można tez liczyć a pomoc w doborze i ewentualnym ich wyregulowaniu. Nie ma sensu męczyć się z niedosłuchem. Wiele osób po założeniu aparatu czuje się źle z tym, że nie zrobił i tego wcześniej. Jeśli niedosłuch jest mały to wystarczy drobny aparat, który ukrywa się w przewodzie słuchowym. Inne większe rozkłada się za małżowiną, mają one bardzo cienkie i nie widoczne przewody. Nie ma, co się, więc obawiać, że będą one nas szpeciły. Jeśli aparat nie pomoże to w określonych sytuacjach możliwe jest też przeprowadzenie operacji polegającej na wszczepieniu implantu słuchowego. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie przy starczej głuchocie. Implant taki stymuluje tony wysokie, które są źle słyszalne przez pacjenta. Natomiast nie stymuluje tonów niskich, czego nie można osiągnąć przy zwykłych aparatach. Operacja ta jest refundowana przez nasz NFZ, więc coraz więcej osób się na nią decyduje.